Jakie są różnice między montażem standardowym, ciepłym a montażem w warstwie izolacyjnej?

Montaż standardowy opiera się na użyciu pianki montażowej i kotew, montaż ciepły wykorzystuje zaawansowane techniki izolacyjne z taśmami paroszczelnymi, natomiast montaż w warstwie ocieplenia polega na zastosowaniu specjalistycznych materiałów termoizolacyjnych, mając na celu minimalizację mostków termicznych i osiągnięcie najwyższej efektywności energetycznej.

 Montaż standardowyMontaż ciepłyMontaż w warstwie ocieplenia
Trwałość3-5 lat utrzymania szczelności15-20 lat utrzymania szczelnościpowyżej 20 lat utrzymania szczelności
Przenikalność UW1.1 UW0.9 UW0.7 UW
Efektywność energetycznaStandardowa efektywność, możliwe mostki termiczneMinimalizacja mostków termicznych, lepsza izolacjaZgodność z normami i wytycznymi, najwyższa efektywność energetyczna
Zmniejszenie kosztów ogrzewaniaStandardowe koszty, bez zmian w przypadku wymiany okienZmniejszenie rocznych kosztów ocieplenia nawet do 15% (w stosunku do montażu zwykłego)Zmniejszenie rocznych kosztów ocieplenia nawet do 25% (W stosunku do montażu zwykłego)
Izolacja akustycznaStandardowa izolacjaPoprawiona izolacja akustycznaOptymalna izolacja dźwiękowa zgodna z normami
Koszty montażuNiższe kosztyWyższe koszty związane z lepszymi materiałamiInwestycja w koszty początkowe dla długoterminowej oszczędności
ZastosowaniePolecany w przypadku budynków, gdzie głównym priorytetem nie jest efektywność energetyczna, a koszty montażPolecany w miejscach, gdzie istotne są parametry termoizolacyjne i akustyczneZalecana w przypadku nowoczesnych budynków, które wymagają najwyższych standardów efektywności energetycznej, bezpieczeństwa i izolacji akustycznej.
Produkty użyte do montażuPianka montażowa, kotwaPianka montażowa, taśma paroszczelna, taśma paroprzepuszczalnaTaśma rozprężna, profil podokienny, płynna folia okienna, klej szybkowiążący, środek gruntujący, płyta instalacyjny, klin izolacyjny (typ II)

Montaż standardowy polega na użyciu pianki montażowej i kotew do zamocowania okna. Trwałość utrzymania szczelności wynosi zazwyczaj od 3 do 5 lat. Jest to polecany montaż w przypadku, gdy głównym priorytetem nie jest efektywność energetyczna, a koszty montażu. Współczynnik przenikania ciepła (UW) dla tego rodzaju montażu wynosi zazwyczaj około 1.1 UW.

Montaż ciepły to bardziej zaawansowana metoda, wykorzystująca piankę montażową, taśmę paroszczelną i taśmę paroprzepuszczalną. Ma na celu minimalizację mostków termicznych oraz poprawę izolacji akustycznej. Trwałość utrzymania szczelności wynosi od 15 do 20 lat. Jest zalecany w miejscach, gdzie istotne są parametry termoizolacyjne i akustyczne. Współczynnik przenikania ciepła (UW) dla montażu ciepłego wynosi około 0.9 UW.

Montaż w warstwie ocieplenia (MOWO) to najbardziej zaawansowana technika, która wykorzystuje szereg specjalistycznych materiałów, takich jak taśma rozprężna, profil podokienny, płynna folia okienna itp. Ma na celu osiągnięcie najwyższej efektywności energetycznej oraz zapewnienie optymalnej izolacji akustycznej. Trwałość utrzymania szczelności przekracza 20 lat. Jest zalecany w przypadku nowoczesnych budynków, które wymagają najwyższych standardów efektywności energetycznej, bezpieczeństwa i izolacji akustycznej. Współczynnik przenikania ciepła (UW) dla montażu w warstwie ocieplenia wynosi około 0.7 UW.